top of page

15 ПОРАД: ЯК УСПІШНО СКЛАСТИ ЗНО

Дорогий випускнику/випускнице! Зовнішнє незалежне оцінювання, – це випробування, результат якого залежить лише від Тебе. Як і в житті, під час ЗНО важливі не лише знання, а й здатність їх застосувати. Ти можеш бути найкращим у класі з географії чи історії, але при цьому матимеш нижчий результат тестування, якщо розгубишся чи неправильно побудуєш свою роботу. Пропоную ознайомитися з кількома порадами, які, сподіваюся, допоможуть Тобі продемонструвати високий рівень знань під час ЗНО. Наголошую: необхідною передумовою успішного результату є Твоя підготовка до ЗНО. Ці поради не можуть замінит

и оволодіння знаннями з певного предмету і спрацьовують тільки у поєднанні з гарною підготовкою. Бажаю успіхів під час вступної кампанії! Лілія Гриневич, Голова Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти

Дізнайся все заздалегідь

Обов’язково ознайомся з правилами складання тестів. Будь-яке порушення може призвести до анулювання Твого результату. Мабуть, Ти вже спробував скласти демонстраційні та тренувальні тести. Якщо ні – то обов’язково зроби це. Дізнайся, скільки часу відведено на тестування з Твого предмету. Завчасно з’ясуй, як дістатися до Твого пункту тестування (його місце розташування та маршрут).

Візьми з собою все, що треба

Вирушаючи на тестування, переконайся, що у Тебе із собою є все необхідне: • паспорт (свідоцтво про народження, якщо Ти реєструвався на ЗНО за ним); • сертифікат учасника ЗНО; • запрошення-перепустка; • дві-три капілярні чи гелеві ручки із чорнилом чорного кольору (чорний колір найкраще розпізнається машиною, яка сканує заповнені тести); • маленька прозора пляшка з питною водою.

Добре відпочинь

Готуватися до тестування треба заздалегідь, а в останню ніч варто добре виспатися. Під час тестування Тобі знадобиться свіжий розум. Приходь до пункту тестування із запасом енергії, наполегливості та у доброму гуморі.

Приїдь раніше

Пам’ятай, що допуск до пункту тестування припиняється за 10 хвилин (10.50) до початку ЗНО. Кожне запізнення фіксується у картці спостережень. Перескладання можливе лише за наявності поважних причин, підтверджених документально. Наприклад, якщо Ти застрягнеш у ліфті, то з ЖЕУ треба буде взяти довідку про аварію.

Дотримуйся інструкцій

За статистикою, більшість українців ніколи не читає інструкцій перед тим, як почати користуватися певним приладом. Але це – не той випадок, бо власне життя – не пилосос. Зіпсовану машину можна замінити новою, але хто вам замінить рік, який доведеться почекати до першої можливості перескладання. Найбільш прикрі помилки – це ті, яких можна було уникнути, дотримуючись інструкції. Уважно слухай, що говорять інструктори. Читай інструкції. Не бійся ставити питання, коли буде надано таку можливість. Головні правила – не розмовляти, не тримати при собі і не користуватися мобільним телефоном, електронними пристроями та паперовими носіями – в жодному вигляді; не залишати пункт тестування до завершення роботи. Дотримання правил перевіряється. Наприклад, якщо у Тебе знайдуть мобільний, твій результат тестування анулюють.

Заспокойся

Хвилюєшся, червонієш, пітнієш, тремтять руки і ноги? Це – природньо. Твій організм викидає в кров адреналін, реагуючи на стрес. Знаючи це, Ти зможеш дати цьому раду. Перед тим як зайти до аудиторії, спробуй заспокоїтися. Допоможуть: • фізичні вправи; • глибоке дихання; • багатьом допомагає молитва.

Займи своє місце

Під час тестування дуже важливо зайняти своє, а не чиєсь інше місце, вказане у списку біля входу в аудиторію. Саме місцю в аудиторії присвоюється унікальний код, який потім допоможе ідентифікувати Твою роботу і розшифрувати відповіді. Визначене для Тебе місце буде позначено в аудиторії наліпкою. А знайти свою аудиторію Ти зможеш за інформацією у списку біля входу до пункту тестування.

Позначай відповіді чітко, пиши розбірливо

Опитувальні листи зчитуються бездушною машиною. Пам’ятай, що зараховуються тільки правильно відмічені відповіді. Творчу частину тестування перевіряють живі люди. Якщо почерк незрозумілий, відповідь можуть не зарахувати. Тож відповідаючи на відкриті питання, пиши розбірливо. Перш ніж приступати до відповідей, ознайомся з усіма завданнями. Можливо, деякі питання наприкінці тесту наштовхнуть на відповіді до запитань, що стоять на початку. Завжди читай усі варіанти відповідей на запитання, навіть якщо перша здається правильною.

Уважно читай

Періодично перевіряй, скільки часу залишилося до кінця тесту. Не витрачай занадто багато часу на одне завдання. Спочатку виконуй легкі завдання, потім переходь до складніших, на які потрібно витратити більше часу.

Правильно використовуй час

Зосереджуйся на тому запитанні, на яке Ти відповідаєш саме зараз. Не думай про те, як відповів на попередні запитання або чи зможеш відповісти на наступні. Якщо помилився, – не проблема. Зроби відмітку у спеціальному полі для виправлень згідно з інструкцією на бланку відповідей.

Не панікуй

Якщо ти не знаєш відповіді на запитання, дій таким чином: 1) відкинь очевидно неправильні варіанти; 2) обери найкращий варіант з тих, що залишилися.

Використовуй метод виключення

Після виконання тесту уважно перечитай його. Якщо знайдеш очевидні помилки – виправ їх відповідно до інструкції.

Залиши час на перевірку

Може скластися ситуація, коли до кінця тесту залишається зовсім мало часу, а Ти не знаєш відповідей на певні запитання. У такому разі обери відповідь, скориставшись інтуїцією :) Якщо не спрацював Твій багаж знань, може, спрацює теорія імовірності :)

Жодного завдання – без відповіді

Якщо результат тестування не співпадає з Твоїми очікуваннями, Ти можеш подати апеляцію протягом трьох днів після оголошення результату. Подай документи відповідно до правил прийому обраних Тобою вищих навчальних закладів (можна до 5 ВНЗ, на 3 напрями підготовки у кожному з них). Не забувай ретельно відстежувати своє місце у рейтингових списках вищих навчальних закладів. Щиро зичу успіху!

Захисти свій результат

1. Заздалегідь дізнайся все про ЗНО. 2. Візьми з собою все, що треба: • паспорт (або свідоцтво про народження); • сертифікат учасника ЗНО; • запрошення-перепустку; • дві-три чорні ручки; • маленьку прозору пляшку з питною водою. 3. Добре відпочинь напередодні. 4. Приїдь раніше. 5. Дотримуйся інструкцій: • не розмовляй; • не тримай при собі і не користуйся мобільним телефоном тощо; • жодних паперів; • не залишай завчасно пункт тестування. 6. Заспокойся. 7. Займи своє місце. 8. Позначай відповіді чітко, пиши розбірливо. 9. Уважно читай. 10. Правильно використовуй час. 11. Не панікуй. 12. Використовуй метод виключення. 13. Залиши час на перевірку. 14. Не залишай жодного завдання без відповіді. 15. Захисти свій результат. Щиро зичу успіху! Виконання цих порад не звільняє від необхідності оволодіння знаннями з предмету тестування.


bottom of page